Panjur ipi nasıl değiştirilir

panjur ipi nasıl degistirilir

Panjur ipi nasıl değişir?

Dıştan bakılınca basit işlem olarak gözüken ip değiştirmek işi zor olduğu kadar aşağı düşme riski taşıyan tamir işlemlerindendir. Firmamızın deneyimli ustasını çağırmak ilk önerimiz. Ama kesin kararlı iseniz güvenlik önlemleri almanızı tavsiye ederiz. Ayrıca kopmuş olan panjurun ipini değiştirmeniz için öncelikle el becerilerinizin bu tarz işlere yatkın olması önemli.

Kopmuş Panjur İpi Değişimi

Otomatik makaralı ip olarak adlandırılan panjur ipleri, kopmuş ise makarayı açarak değiştirmeye çalışmayın çünkü o kısmı açtığınızda içindeki yaylar fırlayacak ve elinizde kalacaktır kopan otomatik makara ipi.

Kopan panjur ipini bağlı olduğu dikmeden vidaları sökün. Yeni otomatik makaralı panjur ipini sökülen eski ipin olduğu yere takın.

Panjur plastik lamellerin altında bulunan alüminyum profili yan rayları kastırarak yerinden çıkarın ve içeri alın. Panjur lamellerin sarıldığı üst bölümdeki panonun alt kısımdaki kapak vidalarını sökerek kapağı çıkarın, lamelleri yukarı sarın ve kağıtbant ile yapıştırın. Lamellerin sarıldığı tambur bölümün başında panjur ipinin sarıldığı kasnak bölümünü göreceksiniz. Eski ipi üstünden alın ve yenisini kanallardan geçirerek kasnak bölümüne bağlayın. Kasnağa ipi bağladıktan sonra, lamelleri panjurun iniş yönünün tam tersi yönüne cevirerek panjur ipini sonuna kadar sarın ve lamelleri salın.

Panjur ipiniz değişmiş ve panjurunuz çalışır durumda olacaktır. Söktüğünüz panoyu tekrar vidalayın ve lamellerin altından söktüğünüz alüminyum lameli tekrar takın.

Özetle Panjur ipi panjur kutusunu açarak eski ipi kasnaktan kesip yeni takılacak ipi yerine yerleştirin. İpi kasnağa panjur sarılı iken sabitleyin kutuyu kapatıp işi bitirin.

Lütfen Dikkat

Sizlere önerimiz bu işlemleri yaparken cam kenarına çıkarak yapmak zorunda kalacaksınız. Hem cam kenarında durmaya çalışırken, bir yandan tutunacak bir yandan ipi değiştirmek zorundasınız. Eğer yükseklik korkularınız varsa, eliniz bu tarz işlere yatkın değil ise lütfen değiştirmeye kalkışmayın. Size önerimiz alanında uzman panjur tamir ekimizi arayın.

Bulunduğunuz yere en yakın panjur ustalarımızı ve telefonlarını görmek ister misiniz?